Жанровете на политическата реторика или за речите от 11 януари 2018 година
На 11 януари 2018 година на тържествена церемония в Народния театър „Иван Вазов“ стана откриването на председателството на България на Европейския съюз за следващите 6 месеца.
Церемония без излишна патетика, без сухотата на церемониала, без дълги и помпозни слова.
Министър Лиляна Павлова откри тържественото с кратко слово, като домакин. Премиерът Бойко Борисов закри, говорейки в своя стил, цветно и образно, без преминаване тънката граница на церемонията и протокола, стремейки се да спазва основните параметри.
Председателят на Народното събрание направи опит да произнесе подготвения текст, но рутината все още не е постигната изцяло.
Жан-Клод Юнкер, председател на Европейската комисия, постави фокуса върху ролята му в процеса на присъединяване на България към Европейския съюз, за ролята на страната ни на регионално равнище, за геополитиката и икономиката, използва лек хумор, но оставайки на равнището на статуквото.
Доналд Туск, председател на Европейския съвет, показа какво е класа, въздействащо ораторството, етикет, протокол и какво е да си визионер.
Антонио Таяни, председател на Европейския парламент, припомни за срещите си със студенти от Софийския университет и постави акценти върху отговорностите на ЕС да работни места на младите и образованите.
На 11 януари 2018 г. по време на протестите гражданската реторика, тази на българите, които искат и участват активно в живота на страната ни и искат да има прозрачност, да има тяхно ефективно участие в процесите, също звучеше.
Гражданите ще използват председателството да представят свои идеи, да се легитимират като субекти и активни актьори на политическата сцена.
Имаше и неглижиране на техните действие в оценката на действащи политици и министри.
Широко и пъстро ветрило на прояви на реториката: президентска, министерска, парламентарна, институционална, гражданска. Така започна европредседателстовото на България, с говорене по важни за обществото теми.
Чу се фразата „България води Европа“.
Многократно се произнесе девиза „Съединението прави силата“.
Чуха се пожелания за стабилност, благоденствие и сигурност.
Тържествената реторика не остана в сянката на политическата, а се получи симбиоза между тях.
ПП
Имах удоволствието да участвам в предаването „Нощен хоризонт“ по БНР на 12 януари 2018 г. с водещ Мая Данчева, където заедно с чл. кор. проф. д.и.н. Васил Николов, заместник-председател на Българската академия на науките, коментирахме събитието.
Иванка Мавродиева, професор, д.ф.н.