Потребността от добре образовани специалисти, които да се реализират успешно на пазара на труда, да навлизат бързо в практиката, се осмисля от университетските преподаватели, администрация и мениджмънт. Как да се направят промените, така че да има резултати? В търсене на отговори на тези въпроси се реализира проектът „Създаване на устойчив механизъм за непрекъсната адаптация на учебните планове и програми към реалните потребности на пазара на труда”. Проектът с продължителност 18 месеца се реализира от Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, ръководител е проф. д.с.н. Цветан Давидков.
Ето и някои от дейностите по проекта:
В курсовете на студентите от Стопански факултет – от 1 до 4, да се обособят отделни тематични области в други дисциплини (ориентирани към по-тясна връзка с бизнеса и изискванията на пазара на труда в отговор на препоръките на партньорските организации) и тези дисциплини да са изучавани от не по-малко от 90% от студентите.
В тези дейности бизнесът и мениджърите на компаниите участват активно и те са ангажирани в следните процеси и дейности:
Първо, при тестване на актуализираните учебни планове и програми в реална среда да се включат бизнес партньорите. в учебния процес.
Преподавателите, а и представители на бизнеса, при преподаването да са част от активно и постоянно модернизиране на учебния процес, като се използват интерактивни методи. Дори се говори за интерактивно преподаване / учене.
Бизнесът се ангажира в прилагането на новите учебни програми чрез методическо и ресурсно осигуряване на посещения и краткосрочни стажове на студенти в организациите партньори.
проф. Иванка Мавродиева